Introduction to gumprinting

Guma dwuchromianowa

Guma dwuchromianowa to jedna z najstarszych technik fotograficznych, o wiele starsza od znanej większości z nas odbitki srebrowej. Jako wymagająca znacznie większego nakładu pracy została z czasem niemal wyparta przez łatwiejsze w wykonaniu odbitki żelatynowo srebrowe, które z kolei ustąpiły pola fotografii cyfrowej. Obecnie powraca jako znakomite antidotum na photoshopową bezbłędność fotografii cyfrowej i stanowi jedną z najwyżej cenionych technik fotografii artystycznej.

Odbitki wykonane w technice gumy arabskiej unikalne i niepowtarzalne, co znakomicie zwiększa ich wartość kolekcjonerską i emocjonalną. Z kolei czas i praca niezbędne do wykonania zdjęcia pozwalają nawiązać z tworzonym dziełem zupełnie innego rodzaju relację, całkowicie odmienną niż w przypadku fotografii cyfrowej.

W dzisiejszych czasach przesytu łatwą i szybką fotografią cyfrową historyczne techniki fotograficzne przeżywają prawdziwy renesans dając zupełnie unikalną możliwość nawiązania intymnego kontaktu z tworzonym dziełem. Warsztat ten stanowi propozycję dla wszystkich osób szukających w fotografii czegoś innego niż mechaniczna powtarzalność bezbłędnych, wolnych od emocji odbitek, pragnących by tworzone zdjęcie na każdym etapie odzwierciedlało ich wkład i zaangażowanie.

W czasie trzydniowego warsztatu ;

  • Nauczymy się przygotowywać papier do pracy w technice gumy dwuchromianowej
  • poznamy wykorzystywane w pracy odczynniki
  • poznamy zarys historii techniki
  • wykonamy własne odbitki w technice gumy dwuchromianowej
  • nauczymy się technik manipulacji obrazem czyniących z gumy dwuchromianowej technikę szlachetną.
  • dowiemy się w jaki sposób zapewnić pracom odpowiednią trwałość i jak przygotować je do ekspozycji

Więcej informacji: http://warsztatyfotografii.com/?p=781

http://warsztatyfotografii.com/?p=674

Zapraszam również do zapoznania się z pozostałymi warsztatami: www.warsztatyfotografii.com