ambrotyp

Retro fotografia

Retro fotografia, odtwarzanie dawnych technik, strojów, dekoracji to moja pasja od wielu lat. A właściwie powinienem powiedzieć nasza pasja, bo na zdjęcia powstałe w moim atelier składa się praca nie tylko moja, ale również praca Małgosi Bardoń, która odpowiada za większość stylizacji. Ja odtwarzam techniki, ona stroje

Dotychczas udało nam się odtworzyć znakomitą większość najważniejszych technik fotograficznych dziewiętnastego wieku; mokry kolodion, cyjanotypię, papier solny, odbitkę albuminową, platynotypię, brąz Vandyke, papier POP, papier kolodionowy, techniki szlachetne czyli gumę dwuchromianową, odbitkę pigmentową i odbitkę olejną, a także, co szczególnie rzadkie, suchą płytę żelatynowo-srebrową, czyli własne emulsje fotograficzne.

Dzięki wcześniejszemu wykształceniu filologicznemu mogę korzystać nie tylko z zasobów czy warsztatów polskich, ale również zagranicznych, w tym najbardziej rozbudowanych, amerykańskich. Biblioteka tematyczna, którą zgromadziłem to ponad 200 woluminów, z których najstarsze pamiętają początki fotografii, najnowsze powstały już w tym dziesięcioleciu.

W czasie, gdy ja pracuję w laboratorium, Małgosia dokładnie tak samo odtwarza dziewiętnasty wiek w stroju, dekoracji, zachowaniu wreszcie. Poluje na ubiory, dodatki do nich, posiada największą znaną mi garderobę, dzięki której zdjęcia są wiarygodne, ‚prawdziwe’ nie tylko technicznie, ale również stylizacyjnie.

Gdy jest to potrzebne, współpracujemy także z instytucjami kultury, korzystając z ich zasobów i posiadanych przez nie pomieszczeń, tak jak miało to miejsce w czasie wspólnego projektu realizowanego z Muzeum Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. Reportaż ze wspólnego projektu można zobaczyć tutaj: https://vimeo.com/149867990

 

Odbitka olejna

Odbitka olejna 26x39cm. © Radosław Brzozowski