Ciemnia analogowa – Przewodnik praktyczny

No i stało się. Zamiast planowanej książki o papierze solnym, spędziłem parę miesięcy w ciemni; tym razem klasycznej, analogowej. Nie ukrywam z resztą, że czas był to wielce przyjemny, na pewien sposób, można mówić o podróży sentymentalnej, choć przecież nigdy z ciemni tak naprawdę nie wyszedłem, zamieniając po prostu papier barytowy na techniki historyczne. Przyjemny, bo to właśnie w ciemni fotograficznej się poniekąd wychowałem; od chwili, gdy dostałem pierwszy powiększalnik i wyeksmitowałem rodzinę z łazienki, poprzez ciemnię w ogólniaku, aż po bardziej już profesjonalną w TSF.

Efektem tych kilku miesięcy jest kolejna książka w Bibliotece Szlachetnej Fotografii, tym razem poświęcona pracy w ciemni, a przede wszystkim jej podstawom.  Książka przeznaczona przede wszystkim dla osób, które nie miały, tak, jak ja przywileju dorastania w ciemni fotograficznej, a chciałyby doświadczyć tej magii dziś, gdy technologia tradycyjna z takim rozmachem wraca na rynek.

Nie jest to książka przeznaczona dla doświadczonych ciemniowych praktyków, nie znajdziecie w niej niezliczonych receptur i bardzo zaawansowanych metod pracy nad odbitką fotograficzną. Moim zamiarem było raczej stworzenie podręcznika dla osób początkujących lub takich, które zetknęły się być może z pracą w ciemni, ale niewiele z dawnych lat pamiętają bądź też nigdy nie miały okazje zebrać większego doświadczenia. W książce omawiam podstawy technologii analogowej, dostępne narzędzia i materiały; filmy, papiery, koreksy, powiększalniki i odczynniki oraz szczegółowo wyjaśniam, jak z nich korzystać. Nie zabrakło też dokładnych instrukcji jak film wywołać, podstawowych receptur wywoływaczy oraz prostych metod manipulacji obrazem negatywowym takich, jak forsowanie negatywu. Dokładnie wyjaśniłem także proces tworzenia powiększenia fotograficznego, od stykówki i wglądówki poprzez odbitkę wystawową, jej tonowanie czy retusz. Wierzę, że książka ta pozwoli wielu osobom samodzielnie rozpocząć pracę w ciemni i wykorzystać oferowane przez fotografię analogową możliwości w znacznie lepszym stopniu niż czyni to większość osób sięgających po kliszę fotograficzną bez pomocy.

Książkę nabyć można tu: http://szlachetnafotografia.com/ciemnia-analogowa-przewodnik-praktyczny/